Latest Information and Updates

COVID-19 Updates
View our Free Online Resources for Teachers, Parents and Volunteers

Board

Junior Achievement of Northeastern New York Executive Committee

Bob Blackman  — Chair, Development Committee
Howard Hanna
 
Brendan Casey  — Chair, Brand Awareness Committee
Upside Collective
 
Sharon Cates-Williams  — Chair, Program Committee
NYS Education Department
 
Jim Harris  — Chair, Special Events Committee
Janitronics
 
Johanna Robbins  — Incoming Board Chair, 2020
CAP COM Federal Credit Union
 
Robert Schneider  — Board Treasurer
NYS School Boards Association
 
Elmer Streeter  — Chair, Hall of Fame Committee
St. Peter's Health Partners
 
John Tattersall  — Board Chair
Frank Murken Products, Inc.
 
Chris Wessell  — Chair, Volunteer Committee
Staffegy, LLC.
 

 

 

Junior Achievement of Northeastern New York Board Members

Bob Blackman  — Chair, Development Committee
Howard Hanna
 
John Blowers
Staffing Solutions Organization
 
Jennifer Boll
Bond, Schoeneck & King
 
Lesley Buff
New Scotland Elementary School
 
Dean Burns  — Special Events Committee
JP Morgan Chase
 
Matt Cannon  — Chair, Associate Leadership Board
Office of the Albany County Executive
 
Scott Card  — Volunteer Committee
Bank of America
 
Cedric Carter
TD Bank
 
Brendan Casey  — Chair, Brand Awareness Committee
Upside Collective
 
Sharon Cates-Williams  — Chair, Program Committee
NYS Education Department
 
John Daniels
Merrill
 
Renee Devine  — Special Events Committee
National Grid
 
Martin Dunbar  — Volunteer Committee
KPMG
 
Steve Eichorn
General Electric
 
David Ensminger  — Special Events Committee
M&T Bank
 
Richard Ferro  — Special Events Committee, Development Committee
Berkshire Hathaway Blake
 
Rocky Fittizzi  — Volunteer Committee
U.S. Trust
 
Sarah Halliday
NBT Bank
 
Jim Harris  — Chair, Special Events Committee
Janitronics
 
Tom Hayden  — Special Events Committee
Golub Corporation
 
Meaghan Johnson  — Co-Chair, Associate Leadership Board, Special Events Committee
Zones
 
Peter Lauricella  — Special Events Committee
Wilson Elser
 
Patrick McGrath  — Volunteer Committee
Burnt Hills-Ballston Lake Central School District
 
Tom McHale
NYBDC
 
Sasa Mirkovic  — Special Events Committee
Inspire Confidence Group
 
John Moran  — Volunteer Committee
Momentive Performance Materials
 
Jim O'Keefe  — Special Events Committee
UL
 
Al Picchi
Howard Hanna
 
Mark Poskanzer
Troy Web Consulting
 
Michael Poveda  — Special Events Committee
Grant Thorton
 
Eli Rabinowitz
Pioneer Bank
 
Johanna Robbins  — Incoming Board Chair, 2020
CAP COM Federal Credit Union
 
Robert Schneider  — Board Treasurer
NYS School Boards Association
 
Ken Seeber
Berkshire Bank
 
Larry Spring
Schenectady City School District
 
Elmer Streeter  — Chair, Hall of Fame Committee
St. Peter's Health Partners
 
Patti Stuart
General Electric
 
Tony Suraci  — Brand Awareness Committee, Development Committee
Cisco Systems
 
John Tattersall  — Board Chair
Frank Murken Products, Inc.
 
Al Testa  — Special Events Committee
NBT Bank
 
Chris Wessell  — Chair, Volunteer Committee
Staffegy, LLC.
 

 

 

Junior Achievement of Northeastern New York Young Persons Advisory Board Members

Jill Aurora
NYS Department of Labor
 
Matt Cannon  — Chair, Associate Leadership Board
Office of the Albany County Executive
 
Caitlyn Fronkowiak
Pioneer Bank
 
Meaghan Johnson  — Co-Chair, Associate Leadership Board, Special Events Committee
Zones
 
Jordan Lomaestro  — Brand Awareness Committee
Albany Empire
 
Jesse McGuire
Schenectady County
 
Garrett Sharlow
CAP COM Federal Credit Union
 
Alex Tancredi  — Volunteer Committee
Overit
 

 

 

Select a button below to see how you or your organization can get involved with Junior Achievement of Northeastern New York.

Donate Volunteer Request A Program

Any questions? Contact us!

We use cookies to provide you a personalized experience. How we do this is by analyzing user behavior on our site and sharing data with our advertising and analytics partners. You consent to our cookie policy if you continue to use this website.